Puhkekeskuse ajalugu

Väiko-Härma veski asutas 1930. aastate paiku Aleksander Laanberg (hiljem eestistatult Laanemäe). Ta tuli altpoolt Suur-Härma veskist ja omandas ehituskrundi jõe paremal kaldal. Vasakpoolse kalda omaniku Voldemar Videriga sõlmis ta "perve kasutamise" lepingu, makstes selle eest 20 puuda rukkeid aastas.

Kõigepealt ehitati sepikoda, sest veski jaoks oli vaja sepistada rauddetailid. Hiljem teenindas sepikoda kogu ümberkaudset rahvast. Veskis oli 2 kivipaari. Ühe kivipaariga suudeti tunnis jahvatada 300-400 kg kuivi teri. Mingit erilist jahvatusliiki ei olnud, kuid töid tehti üldiselt hästi, sest tiheda veskitevõrgu tõttu polnudki Piusal võimalik teisiti töötada. Peale jahvatuse tehti veel järgmisi teenustöid: laastulöömine, tänu sellele olid ümbruskonna hoonetel katused korda seatud; kreissael oli võimalik valmistada sindleid ja aialippe; oli olemas höövelmasin, mida tarvitati ümbruskonna väiksemate puutööde teostamisel.

Viimase sõja ajal muretseti veski juurde viljapeksugarnituur, millega masindati ligema ümbruskonna vilju. Matt võeti 5 mõõdu terade pealt ja selle suurus oli umbes 4 kg rukkeid. Soovijaile jahvatati raha eest. Veskiliste järjekord kujunes nende veski juurde jõudmise järgi. Veskilisi käis kuni 20 km kauguselt.

Veskijärves leidus hauge, ahvenat, lutsu, särge ja hõrnast. Vanasti olnud ka vähke rohkesti. Veskijärvest võis kalu püüda veskiomanik üksinda.

Aleksandr Laanemäe suri 1944. aastal ja veski sai päranduseks poeg Voldemar. Varsti andis V.Laanemäe veski üle Petseri raudteekonnale ja ise jäi möldriks edasi. Aastast 1963 läks veski "Võidu" sovhoosi valdusesse; möldriks oli kohapeal Kusta Klaas, kes vana asjatundjana seadis kohale tulles veski hästi korda. Veski töötas kuni 1972. aastani.

1946. aastal ehitati veski juurde uus elumaja (praegune puhkemaja), kus perekond Laanemäe elas kuni 1961. aastani. Koliti Kalatsova külla, kus oli mugavam, kuna seal oli lähedal tee, elekter ja kauplus. Sellest ajast seisis elumaja tühjana.

Puhkekeskuse tänapäev

Peale mitmeid pärandamisi ja kinkimisi jõudis talu lõpuks Voldemar Laanemäe poja Koidi kätte. Koit nokitses lagunenud talu kallal üle 10 aasta. Siis tekkis plaan kasutada kohta puhkemajana. Paari aastaga tehti korda maja ja korrastati ümbrus.

Praegune puhkemaja hoone renoveeriti 1999. aastal. Külalisi hakkasime selles hoones vastu võtma alates 2000. aastast. Piusa Ürgoru Puhkekompleksi haldab OÜ NAXOS.

Puhkemajas on 9 magamistuba ja 23 kohta. Teie käsutuses on kaminaga puhketuba, kolm tualettruumi ja dušširuumi ning soovi korral on võimalik kasutada kööki. Majas ja selle ümbruses on WiFi-võrk.

Valminud on uus saun, mis asub otse jõe kaldal, seega on võimalik leiliruumist otse jõkke hüpata. Saunas on ruumi kuni 20-le inimesele. Uuest saunast leiate suure leiliruumi ja kaminaruumi, kus saab mõnusalt veeta õhtu või pidada üks koosviibimine. Saunamaja on võimalik ka eraldi üürida.

Ööbida on võimalus ka renoveeritud aidas, kus on 6 voodikohta. Ait sobib eriti hästi lastega peredele. Aidas puuduvad pesemisvõimalused. Lisatasu eest saab kasutada sauna või majas asuvaid dushiruume.

Suitsusaun asub eemal majutushoonetest ning moodustab omaette väikese kompleksi koos lõkkeplatsi ja telkimiskohtadega. Suitsusaun on käsitsi raiutud palkidest murukatusega hoone. Sama katuse all on ka kaminaruum ca 20-le inimesele.

Majutuseks pakume ka palkidest kämpinguid. Kokku on meil 11 maja, iga maja on 4-kohaline. Kämpingutes ööbivad inimesed saavad kasutada WC- ja dušširuume ning välikööki.

Vanasse veskihoonesse oleme loonud seminari- ja peoruumid. Seminariruum mahutab 30-60 inimest (sõltuvalt toolide paigutusest), peoruumis saab pidutseda kuni 60 inimest.

Õues on piisavalt ruumi mitmesuguste vabaõhuürituste läbiviimiseks ja telkimiseks. Õues on ka kiik ja lõkkeplats. Vihmase ilma puhuks on ka varjualune. Sportlike meelelahutuste harrastajatel on võimalik aega sisustada erinevate mängudega (petanque, jalgpall, sulgpall).

Suvel on võimalus püüda vikerforelli. Saate süüa kala kohapeal või võtta kaasa. Meil on suurim retseptivalik Lõuna-Eestis.

Puhkemaja lähedalt viib mööda 15 km pikkune Piusa Ürgoru matkarada. Asume umbes raja keskpaigas, nii leiad meilt mõnusa puhkepaiga või ööbimiskoha. Ümberkaudsed metsad on tuntud oma marja- ja seenerikkuse poolest. Nii et, miks mitte veeta oma puhkust aktiivselt - mustikaid või kukeseeni korjates.

Peatudes meie puhkemajas, võid teha ringsõidu ka ümberkaudsetele huviväärsuste juurde. Täpsema info nende kohta leiad vaatamisväärsuste lehel.

Vaata pilte meie puhkekeskusest

Meie puhkekeskuses saad loodusmõnusid nautida nii suvel kui talvel.

Meie puhkekeskuses saad loodusmõnusid nautida nii suvel kui talvel.

Ideaalne võimalus meeldejäävate pulmade, sünnipäevade ja muude üritusi korraldamiseks.

Ideaalne võimalus meeldejäävate pulmade, sünnipäevade ja muude üritusi korraldamiseks.

Kindlasti tasub ka tutvuda lähedal asuvate vaatamisväärsustega - pildil Piusa koopad.

Kindlasti tasub ka tutvuda lähedal asuvate vaatamisväärsustega - pildil Piusa koopad.

Rohkem pilte puhkekeskusest leiad meie pildigaleriist

Vaata galeriid